2019 Awards Banquet

View Photos Here

53rd Annual Michigan Auto Racing Fan Club Awards Banquet
Celebrating Achievements during the 2018 Racing Season

DeCarlo’s Banquet Center, Warren, MI

January 19, 2019

 
Officers
President “Wild” Bill Barnhart
Vice President Dave DeHem
Secretary-Treasurer Barbara Gullett
Club Founder Vito LoPiccolo**
P. R. Director Rand Thompson
 
Board of Directors
Larry Iacoboni** – Jeff Horan – John Jackson
Barry Meschke – Al Peltier – Fran Russo
Rand Thompson – Bill Walters
 
Master of Ceremonies
Randy “Wolfman” Adam*
 
Committees
Membership Chairperson Barbara Gullett
Raffle Tickets John Jackson, Jeff Horan, Al Peltier & Barry Meschke
Photographers Paul Anton & Rand Thompson
Website Host Rob Michon
   
Honorees
MARFC President’s Award Stanton “Rocky Fisher” Nawrocki*
MARFC/Eddie Sachs Memorial Lifetime Achievement Award Jack Hewitt
MARFC /Vito LoPiccolo Memorial Contribution to Motorsports Award Ron Drager*
MARFC Special Appreciation Award John & Kathie Niada*
MARFC Special Appreciation Award Jack Oakley*
MARFC Media Award Matt Yokum
   
Champions
ARCA Racing Series by Menards Sheldon Creed
ARCA Gold Cup Late Model Series Frank Jiovani
ARCA Silver Cup Late Model Sportsman Series Mike Young
Auto City Speedway Pure Stock Jim Miller Jr.
Auto City Speedway All American Truck Josh DeLong
Auto City Speedway Figure “8” Chad Lamson
Auto City Speedway Lipstick Ladies Amanda Clayton
Birch Run Speedway Pro Late Model Daniel Leeck
Birch Run Speedway Modified Robbie Johnson
Corrigan Oil Speedway Spartan “A” Stock John Ward Jr.
Corrigan Oil Speedway Spartan “B” Stock Lex Jarecki
Corrigan Oil Speedway Pony Stock Randy Kretzinger Jr.
Corrigan Oil Speedway Outlaw Pony Stock Bill Larner
Corrigan Oil Speedway Michigan Legends Greg Rudzik
Corrigan Oil Speedway Extreme Destruction Wayne Parkhurst Sr.
Corrigan Oil Speedway Bandolero Bandits Champion Mason Surgener*
Corrigan Oil Speedway Bandolero Bandits (second place) Evan Varney
Corrigan Oil Speedway Bandolero Bandits (third place) Alex Hartwig
Corrigan Oil Speedway Bandolero Jr. Bandits Champion Caiden Bailey*
Crystal Motor Speedway Late Model David Hilliker
Crystal Motor Speedway Pro Stock Chris Malek
Crystal Motor Speedway Pro Truck Curtis Rice
Crystal Motor Speedway Street Stock George Wease
Crystal Motor Speedway Flinn Stocks Kolby Rohn
Crystal Motor Speedway Mini Wedge (10 to 14) Champion Andrew Bogart*
Crystal Motor Speedway Mini Wedge (6 to 9) Champion Zayden Buskirk*
Crystal Motor Speedway Mini Wedge (6 to 9) (second place) Jazzlyn Hale*
Crystal Motor Speedway Mini Wedge (6 to 9) (third place) DeLano Hale
Flat Rock Speedway Late Model Jimmy Thiel
Flat Rock Speedway Street Stock “A Main” Grant Hedges*
Flat Rock Speedway Street Stock “B Main” Ian Jezylo
Flat Rock Speedway Figure “8” Billy Earley
Flat Rock Speedway ARCA Enduro Derrick Sheppard
G.L.S. Mini Cups Young Guns Keegan Sobilo
Great Lake Super Sprints Dustin Daggett
I-96 Speedway Pro Stock Rob Brillhart
I-96 Speedway Street Stock Tony Campbell
I-96 Speedway Four Cylinder Kolby Rohn
I-96 Speedway Mini Wedge (6 to 9) Champion Zayden Buskirk*
I-96 Speedway Mini Wedge (6 to 9) (second place) Teegan Williams
Jackson Speedway Outlaw Mini Cup Kyle Trinklein*
MCR Dwarf Car Series Kim Hughes
MCR Dwarf Car Series Rookie of the Year Matt Kemp
Merritt Speedway UMP Late Model Nick Kurtz
Merritt Speedway Four Cylinder “A” Danielle Robinson*
Merritt Speedway Min Wedge Restricted Champion Cole Shanteau
Michigan Traditional Sprints Steve Irwin
Mt. Pleasant Speedway Four Cylinder Danielle Robinson*
Mt. Pleasant Speedway Mini Wedge (10 to 14) Champion Cameron Hendrickson*
Mt. Pleasant Speedway Mini Wedge (10 to 14) (second place) Danika Woodard
Mt. Pleasant Speedway Mini Wedge (10 to 14) (third place) Layla Hendrickson
Mt. Pleasant Speedway Mini Wedge (6 to 9) Champion Landyn Neitling
Must See Racing Series Jimmy McCune
Owosso Speedway Sportsman Conner Zbozien
Owosso Speedway Pure Stock Hunter Doutre
Silver Bullet Speedway IMCA Modified Matt Szecsodi
Silver Bullet Speedway Bullet Stock Jason Begeman
Silver Bullet Speedway Street Stock Fred Dow Jr.
Silver Bullet Speedway Road Warriors Lyndsey Helsel
Silver Bullet Speedway Mini Wedge Addison Clink*
S.O.D. Sprints On Dirt Series Chad Blonde
Springport Mid-Michigan Modified Walt Obrinske Jr.*
Springport Mid-Michigan Late Model Sportsman John Trundell*
Thunderbird Raceway Street Stock Nate Trick
Thunderbird Raceway Factory Stock Robert Sternberg
Thunderbird Raceway Mini Wedge (10 to 14) Champion Cameron Hendrickson*.
Thunderbird Raceway Mini Wedge (10 to 14) (second place) Karter Juusola*.
Toledo Speedway ARCA Late Model Sportsman Howard Kelly Jr.
Tri-City Motor Speedway Late Model Andrew Terrill
Tri-City Motor Speedway IMCA Modified Nate Jones
Tri-City Motor Speedway Pro Stock Kendall Morrison
Tri-City Motor Speedway Street Stock Eric Lake
Tri-City Motor Speedway Bomber Stock John Staszak
Tri-City Motor Speedway Mini Wedge (6-9) Champion Addison Clink*
Tri-City Motor Speedway Mini Wedge (6-9) (second place) Kyron DeShano
 
Kart Series & Quarter Midget Champion
Arthur Raceway Animal Class David Kuroski
Arthur Raceway Clone Masters Class Jonathan Rangel
Arthur Raceway Cage Kart Class John Dittmar
Arthur Raceway Flathead Class Jason Ness
Arthur Raceway Open Class Alex Gilbert
Arthur Raceway Blue & Purple Plate Clone Class Scott Clanek Jr.
Arthur Raceway Blue Clone Plate (third place) Ciara McMann
Arthur Raceway Purple Plate Clone Class (second place) James Rutledge
Arthur Raceway Rookie Class Experienced Carter Noffsinger*
Arthur Raceway Rookie Class Experienced (second place) Kamille Fitzpatrick*
Arthur Raceway Rookie Class Experienced (third place) Connor Noffsinger*
Houghton Lake Kart Speedway Special Overall Sportsmanship Award George Newman
Houghton Lake Kart Speedway Micro Class Ethan Lombard
Houghton Lake Kart Speedway Jr. Sportsman Joe Walter
Houghton Lake Kart Speedway Clone Class Stephaine LaLonde
Houghton Lake Kart Speedway Open Class Derek Beagle
MMRA Sr. Honda J. J. Venezia
MMRA Jr. Honda Karley Phillips
MMRA Sr. Animal Johnny Venezia
MMRA Jr. Animal McKenzie Grusnick
   
Special Awards
MARFC Mechanic of the Year Jimmy Tucker
MARFC Promoter of the Year David Hausbeck & Jeff Skias & “Arthur Raceway”
MARFC Fan of the Year Sponsored by: Susan Ginter In Memory of “Randall Ginter” John Grzack
MARFC Appreciation Awards Barb Gullett, Rick Kilbourn, Matt Szecsodi, Tyler Moore & Hurricane Caiden Racing
MSPA Promoter of the Year 2018 Gary & Donna Howe & Kalamazoo Speedway